20 lat innowacji: wspomnienia i sukcesy

VCN 20 lat na rynku!

Wiecie albo nie, ale w tym roku obchodzimy 20-lecie.

Specjalnie z tej okazji przygotowaliśmy nowe logo na „20 lat”. To taka nasza mała „pamiątka”, która będzie towarzyszyć nam przez cały ten wyjątkowy rok.

Jubileuszom towarzyszą wspomnienia.

Chcielibyśmy się z Wami podzielić jednym z naszych pierwszych większych projektów. To był przełom 2004/2005 – nasz pierwszy rok działalności. Działaliśmy jeszcze pod nazwą Call.NET.pl s.c.

Zaczęło się od tego, że zostaliśmy zaproszeni do konkursu organizowanego przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu na zaprojektowanie systemów bezpieczeństwa w całym budynku. Konkurs wygraliśmy, ale wtedy zaczęły się schody…

Nie miał to być projekt standardowej instalacji bezpieczeństwa – to było coś znacznie więcej. Musieliśmy zapewnić zgodność ze wszystkimi przepisami bezpieczeństwa obowiązującymi dla tej kategorii budynków i gromadzonych w nim zbiorów, a jednocześnie zapewnić zaawansowaną funkcjonalność i w minimalnym stopniu ingerować w strukturę budynku, który podlegał pod ścisły nadzór Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Musieliśmy też wymyślić przebieg okablowania. A musicie wiedzieć, że poznańskie Muzeum Archeologiczne składa się z czterech „doklejonych” do siebie kamienic o zupełnie różnym układzie pięter, stropów i przejść. Do tego już „tylko” należało uwzględnić optymalną lokalizację kamer, czujek i innych elementów dla wystaw stałych i zmiennych i jeszcze postarać się by były możliwie niewidoczne dla zwiedzających, żeby nie psuć im radości z oglądania wystaw.

Wyobrażacie sobie to zadanie?

Przystąpiliśmy do prac: uzgodnienia, konsultacje, obliczenia, propozycje rozwiązań i … uzgodnienia, konsultacje (…) i tak wiele razy. Aż powstała końcowa wersja projektu, która zgodnie z przepisami musiała zostać wysłana do zatwierdzenia przez Ośrodek Ochrony Zbiorów Publicznych. Dziś po przekształceniach działa on jako Narodowy Instytut Muzeów.

Po kilku tygodniach dostaliśmy informację, że nasz projekt został zaakceptowany bez jednej nawet uwagi. Podobno, dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, że wydarzyło się to pierwszy raz w historii!

Co więcej, dostaliśmy piękną laurkę od OOZP i później również z samego Muzeum.

Co jakiś czas będziemy wspominali o ciekawszych naszych realizacjach, a trochę się tego przez 20 lat uzbierało.

Już w kwietniu będzie okazja do wspomnień, ale też układania planów na przyszłość podczas najbliższego SECUREX’u 2024, na który już teraz gorąco zapraszamy!

W związku z naszym wyjątkowym jubileuszem przygotowujemy imprezę urodzinową, która odbędzie się na targach Securex. To będzie wydarzenie pełne radości, zabawy i niespodzianek! Nie możemy jeszcze zdradzić wszystkich szczegółów, ale obiecujemy, że niedługo podamy więcej informacji.

Bądźcie czujni i śledźcie nasze aktualizacje, bo ta impreza na pewno będzie warta uwagi.

#20latminęło #jubileusz #VCN #Nowelogo #Muzeum #NIM #V.I.N.C.I.